
Podział majątku wspólnego po rozwodzie
Najczęściej występującym w Polsce ustrojem majątkowym małżeńskim jest małżeńska wspólność ustawowa. Jej ustanie następuje przede wszystkim w przypadku orzeczenia pomiędzy małżonkami rozwodu. Polskie prawo przewiduje dwie drogi pozwalające na dokonanie podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa w drodze rozwodu, są to podział sądowy oraz podział umowny.

Prawa przysługujące zatrzymanemu w postępowaniu karnym
Zatrzymanie
Zatrzymanie w postępowaniu karnym polega na krótkotrwałym pozbawieniu wolności dla osiągnięcia celów procesowych. Dla osoby zatrzymywanej oraz jej bliskich często wiąże się z ogromnym stresem, zwłaszcza w sytuacji pierwszej styczności z organami ścigania. Okoliczności zaskoczenia i niepewności zatrzymanego organy ścigania niejednokrotnie wykorzystują do osiągnięcia założonych celów procesowych. W takiej sytuacji warto znać swoje uprawnienia, które pozwolą uniknąć niekorzystnych konsekwencji na kolejnych etapach postępowania karnego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z o.o. ? Poradnik dla początkujących przedsiębiorców
Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
To pytanie zazwyczaj zadają sobie przedsiębiorcy, którzy zamierzają wkroczyć na rynek z własnym biznesem. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące formy JDG i Sp z o.o.

Rekompensata za odzyskiwanie należności w transakcjach handlowych - ile i dla kogo?
W polskim i europejskim porządku prawnym już dość dawno dostrzeżono problem jakim są opóźnienia w terminowym realizowaniu płatności w transakcjach handlowych. Przeciwdziałając temu zjawisku i niejako wychodząc naprzeciw potrzebom wierzycieli w sprawniejszym egzekwowaniu przeterminowanych należności w 2013 roku uchwalono ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (ustawa ta po ostatniej dużej nowelizacji w 2019 r. zmieniła nazwę na ustawę o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych).
Ustawa pomimo, iż wprowadziła różne rozwiązania prawne najbardziej kojarzona przez przedsiębiorców jest z instytucji zwrotu kosztów odzyskiwania należności stanowiącą zryczałtowaną formę rekompensaty wierzycielowi, kosztów prowadzenia windykacji zaległych wierzytelności.

Jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę?
Jesteś przedsiębiorcą i zetknąłeś się z nierzetelnym kontrahentem? A może jako osoba prywatna świadczyłeś komuś swoje usługi, np. tytułu umowy zlecania, czy umowy o dzieło i usługodawca nie chce wypłacić Ci wynagrodzenia?
W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z sytuacjami, w których wykonamy dla kogoś określoną usługę, wystawimy fakturę lub rachunek, a druga strona wcale nie spieszy się z zapłatą pieniędzy pomimo upływu terminu płatności. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak odzyskać należne nam pieniądze?

Upływ terminu na dokonanie czynności w postępowaniu podatkowym. Praktyczne wskazówki.
W praktyce bardzo często duże znaczenie odgrywa termin, w jakim zarówno podatnik, jak i organ podatkowy powinien dokonać czynności w sprawie podatkowej. Upływ tego terminu wpływa bowiem na określone uprawnienia i obowiązki, jakie podmioty te mają w postępowaniu podatkowym. Co w takim razie zrobić kiedy termin podatkowy upłynie ?

Zasady obliczania terminów w prawie podatkowym. Praktyczne wskazówki.
W praktyce bardzo często duże znaczenie odgrywa termin, w jakim zarówno podatnik, jak i organ podatkowy powinien dokonać czynności w sprawie podatkowej. Zasadniczym problemem, z jakim może spotkać się podatnik, jest ustalenie terminu na dokonanie takich czynności jak chociażby wniesienie odwołania od decyzji czy złożenie deklaracji podatkowej.
Zapraszamy do przeczytania artykuły i zapoznania się z podstawowymi zasadami obliczania terminów w prawie podatkowym.

Odrzucenie spadku - czy i kiedy można odrzucić spadek ?
Czy raz przyjęty spadek można odrzucić? Czy mimo braku złożenia oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku w terminie, można uchylić się w późniejszym czasie od skutków prawnych tej czynności. Jakie uregulowania w tym zakresie przewidział polski ustawodawca? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Umowy najmu mieszkania. Najem zwykły i najem okazjonalny. Najem w czasie koronawirusa (COVID-19).
Umowy najmu mieszkania. Najem zwykły i najem okazjonalny. Wynajmując własne mieszkanie osobom trzecim, zawieramy z potencjalnym lokatorem (najemcą) umowę najmu. Oznacza to, zgodnie z polskim prawem cywilnym, że zamierzamy oddać przedmiot najmu (mieszkanie lub pokój) do użytkowania lokatorowi (najemcy) na czas określony lub nieokreślony, za wynagrodzenie w postaci czynszu. Wyróżniamy dwie podstawowe formy najmu: najem zwykły i najem okazjonalny.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Jakiej ochrony mogą się spodziewać najemcy w czasie epidemii Covid-19 ?
Te tematy poruszamy w dalszej części artykułu.

Trzy kroki do zasiedzenia nieruchomości
TRZY KROKI DO ZASIEDZENIA NIERUCHOMOŚCI
Zasiedzenie jest instytucją prawa cywilnego, która umożliwia nieodpłatne nabycie własności rzeczy po spełnieniu kilku warunków. Szczególnie interesującą możliwością jest nabycie w ten sposób własności, często bardzo wartościowych nieruchomości, które możliwe jest nawet przez osobę będącą w złej wierze. W poniższym artykule skupimy się właśnie na zasiedzeniu nieruchomości.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »